Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

43 föremål
Bägare, silver, GAB, Stockholm 1937.
11 tim 10m
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Såsskål, silver, GAB, Stockholm 1923.
13 tim 6m
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal.
13 tim 50m
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olof Sedin, bägare, silver, Gävle 1795.
14 tim 32m
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK