Dräktsilver 11 dlr bla Anders Wessman Kristianstad och Jacob Jörgensson Ystad 1800-tal

Bestående av;
1 st brosch med imitationspärla och fasetterat glas 64x2710 mm,
1 st hänge i form av hjärta märkt med kattfot samt "AA", förgyllt, mäter 37x33 mm, inkl upphängning 70x38 mm,
1 st halsband med tre kedjor lås mäter 35x18 mm längd 41,5 cm märkt "PIL"(?), möjligen Paul Jacob Lundbeck i Kristianstad
2 st knappar märkta "AW" Anders Wessman Kristianstad, den mindre med rosa glas stämplad C5 (1857) och mäter 16,6 mm diameter höjd 12,4 mm, den större stämplad W4 (1851) med rött och grönt glas mäter 19,4 mm diameter, höjd 14,8 mm
3 st knappar med slipat glas, en stämplad AII P4 (Anton Jacob Jörgensson Ystad 1845), resterande med otydliga stämplar, diametrar 20-22 mm, höjder 13-20,5 mm
3 st dubbla knappar varav två märkta V4 (1851), diametrar 13-23 mm
samt en medföljande knapp, saknar en del.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Nagg. Repor.

Utropspris
3 000 SEK
Kontakt
Emma Johansson
Malmö
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Kundservice

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice