Bok, teak och teakfanér. Lösa dynor i ryggen. Textilklädd sits, uppfällbar, med förvaring under. Sidobordet fällbart. Märkt Svane. Sitthödj 38, längd 163, höjd 61, djup 75 cm.
Ställvis slitage, fläckar och fanérskador. Vissa skruvar n¨got läsa.