bordslampa, modell "698", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1928.
Tenn, kannelerad stam, svart textilskärm, stämplad med änglamärket samt årsstämpel B8. Höjd inklusive skärm 30 cm.
Smärre slitage, nydragen el och senare skärm.
Katalog, "Firma Svenskt Tenn", Nordisk Rotogravyr 1931, modellen avbildad (opag.).
Modellen formgiven 1928.